Ölmezçiçek (Everlasting) - Helichrysum italicum

Helichrysum italicum

Tanım:

Çok aromatik, tipik bir Akdeniz bitkisi olan Ölmezçiçek Asteraceae familyasındandır. Bitkinin tamamı beyaz, yün gibi bir hav ile kaplıdır. Belli ölçülerde gittikçe küçülen yapraklarla kaplı bu türü inanılmaz bir yaşam ömrü olan, koparıldıktan sonra bile asla solmayan sarı çiçeklerle kutsanmıştır.

Gelenekler:

Yunan mitolojisinde, bir Phaeacian (Rüzgâr Vadisi) prensesi olan Nausicaa, Ulis'in gemisinin kazaya uğrayıp yaralanmasından sonra ona barınak sağlayarak, ölmezçiçek esansiyel yağıyla tedavi etmişti. O da böylece gücüne ve güzelliğine yeniden kavuşmuştu. Tıbbi bitkiler kitaplarında sürekli adı geçen çiçekler bir zamanlar idrar söktürücü olarak, kurt dökücü olarak ve cilt tedavilerinde kullanılmıştır.

Özellikler:

Çiçeklenmekte olan tepelerin taşıyıcı buhar damıtımı yoluyla elde edilen esansiyel yağ kendi doğasında cilt yaşlanmasıyla savaşır. Hücresel zarları koruyan ve onların yaşlanmasını önleyen antiradikal bir etkiye sahiptir. Kolajen üretimini hareketlendirerek cilde sıkılık kazandırır. Son olarak, kutanöz mikro dolaşımı arttırarak hücre yenilemesini çoğaltır. Yine damıtma işleminin bir ürünü olan çiçeğin suyu nazik ve daha tazeleyici olduğu için temizleme ürünlerinde kullanılır.

Destek:

L'Occitane tarafından kullanılan esansiyel yağın çıkartıldığı Ölmezçiçek bitkileri, sahip olduğu olağandışı manzaradan dolayı Güzellik Adası adı verilen bir Korsika adasından gelmektedir. Ölmezçiçekler Balagne'nın yabani tarlalarından geleneksel olarak elle toplanır. İhtiyacımızı karşılamak ve doğal kaynakları korumak için Aleria'da dünyanın ilk bio-sertifikalı Ölmezçiçek ekim alanını biz yarattık. L'Occitane'ın esansiyel yağ tedariğini Balagne'daki bir damıtım evi tarafından yapılmaktadırve eşsiz yaşlanma karşıtı özellikleri olan bu yağ için patent başvurusunda bulunulmuştur.

Yüz Bakımı: