Tatlı Badem ağacı - Prunus dulcis

Prunus dulcis

Tanım:

Gülgiller  (Rosaceae) familyasına ait olan tatlı badem çiçekleri yapraklarından çok daha önce ortaya çıkan bir meyve ağacıdır. Meyvesi solgun yeşil renkte ve kadifemsidir, tek bir çekirdek içerir, o da bademdir. Günümüzde Akdeniz ülkelerinde ve Kaliforniya'da ekimi yapılmaktadır.

Gelenekler:

Orta Asya kökenli olan badem ağacı çiçekleri yapraklarından önce örtaya çıktığı için bekaret sembollerinden biridir. Badem birçok yemek tarifinde kullanılır; buna Provans'taki meşhur calissons adı verilen badem şekerleri de dahildir.

Özellikler:

Badem L'Occitane için ham madde açısından çok zengin bir kaynaktır. Ciltten su kaybını sınırlayan yumuşatıcı özelliklerinden dolayı badem yağı basınçla çıkartılır. Badem yağı and sütü aynı zamanda besleyici ürünlerin bir bölümünü oluşturur. Ezilmiş kabuklar doğal bir ovuşturucu olarak kullanılır. Ve badem glikoproteinlerinin sıkılaştırıcı ve pürüzsüzleştirici özellikleri vardır.

Destek:

1930lardan beri, tarım makinalaştırıldığından yeni, daha rekabetçi badem üreten ülkeler pazarda görülmeye başlandı. Provans'taki badem bahçeleri böylelikle yok olmaya yüz tutmuştu. Bu yerel geleneği korumak adına Yüksek Provans'ın bakanlığı L'Occitane'ın etkin katılımıyla birlikte Provans'ın badem ağaçları için bir destek ve yenileme projesi yaratmıştır. L'Occitane Provans'taki Gard'da bulunan Sud Amande Kooperatifinden tedarik edilen bademleri işlemektedir. Badem proteinleri, silicium ve esansiyel yağlardan oluşan ve lipolizi geliştiren bir bileşime patent alınmıştır.

El ve Vücut:

Banyo ve Duş:

Yüz Bakımı: