Çay Çalılığı - Camelia sinensis (Yeşil Çay)

Camelia sinensis

Tanım:

Çay çalılığı Theaceae familyasından gelir. Bu yaprak dökmeyen bitki 15 metre boyuna kadar büyüyebilir ve 100 yaşına kadar yaşayabilir. Ekimi yapıldığında elle toplamayı kolaylaştırmak açısından 1,5 ile 2 metre boya geldiğinde budanır. İlk ortaya çıktığı ülke Hindistan'dır ve esas olarak Asya ya da Çin'in tepelik bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çay çeşitleri bu türden sağlanmaktadır.

Gelenekler:

Çinliler bunu sindirim ilacı olarak ve metabolizmayı canlandırmak için kullanırlardı. Yemeklerde ve çay olarak kullanımı yaygındır.

Özellikleri:

Yeşil çayın doğal kozmetikte birden çok uygulanma şekli vardır. Antioksidan özellikleriyle polifenoller açısından zengin olan yeşil çay cilt hücrelerini serbest radikallere karşı korur. Kafein ve teofilin içeriğinden dolayı canlandırıcı ve tonlandırıcı özellikleri tercih sebebi olmaktadır. Çin'de bulunan Beyaz Çay baharın ilk günlerinde hasatı yapılan çaydır. Doğal olarak kurutulduğunda yaprakları gümüşi bir renk kazanır. Saf saydam çay hali güç verici ve içeni ferahlatıcı etkiye sahiptir.

Parfümler:

Vücut & Eller:

Banyo & Duş: