Asma - Vitis vinifera

Vitis vinifera

Tanım:

Asma Vitaceae familyasından dolaşan, yıllık ve tırmanan bir sarmaşıktır. Uzunluğu budanmazsa 30 metreye varabilen gövdeleri kalp şeklinde yapraklar taşır. Anadolu kökenli olan asma şarap üretilen üzümleri için dünyanın her kıtasında yetiştirilmektedir. Sayısız türleri ya da ıslah edilmiş çeşitler yaratılmıştır. Söylenene göre 5000 civarında çeşidi vardır. L'Occitane asmalara kırmızı rengini veren pigment olan antosiyan içeriği yüksek bir çeşidi kullanmayı tercih etmektedir.

Gelenekler:

Asmanın ve şarabın tarihi o kadar eskidir ki insan tarihiyle birbirine geçmiştir. İlk asma ağaçlarının en az 7000 yıllık bir geçmişi vardır. Yaprakları geleneksel olarak yaraları iyileştirmek için kullanılırdı ve obeziteyle savaşacak gücüyle tanınırdı. 18.yüzyılda vücudu ve zihni canlandırmak ve zindelik için üzüm tedavisi tavsiye edilirdi.

Özellikler:

L’Occitane canlandırıcı vitaminler, kalsyum ve potasyum açısından zengin olan organik bir üzüm çeşidinin suyunu kullanmayı seçmiştir. Bu su,boşaltıcı polifenoller açısından zengin kırmızı asma yaprağı özütünün yanısıra besleyici üzüm çekirdeği yağı ve ölü deriyi söküp atan üzüm çekirdeği tozu ile birleştirilmiştir. Antosiyanlar (P Vitamini) açısından zengin kırmızı asma yaprağı özütlerinin serbest radikal karşıtı faydaları ve drenaj ve canlandırıcı ürünlerde anti-elastaz etkisi vardır.