Atlas Sediri - Cedrus atlantica

Cedrus atlantica

Tanım:

Atlas Sediri Fas ve Cezayir'in dağlık bölgelerinde yetişen bir ağaçtır. Asil görünümlü bir ağaçtır, diğer sedir türlerinden daha heybetli ve ezici görünür, kolaylıkla 40 metreden daha uzun bir boya ulaşabilir. Aynı zamanda inanılmaz bir yaşam sürecine sahiptir: bin yıldan fazla yaşayabilir. Atlas sedirinin meyvesi 5-8 santim uzunluğunda ve 4 santim genişliğinde dikine duran bir koni şeklindedir.

Gelenekler:

Atlas Sediri ölümsüzlüğün sembolüdür. Eski Mısır'da Sedir esansı çıkartılarak güzellik malzemelerinde ve kokuların içinde kullanılırdı. Sedir reçinesi ile karıştırılarak mumyalamada kullanılan reçetelere katılırdı. Büyü törenlerinde  Sedir arındırıcı ve koruyucu güçlerinden dolayı yer alırdı.. Sedir dumanının arınma törenlerinde ve kötü rüyaları engellemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikler:

Atlas Sediri esansiyel yağı vücudu canlandırır ve antiseptik ve dolaşım arttırıcı etkisiyle doğal savunma mekanizmalarını kuvvetlendirir. Güçlü ahşabımsı kokusundan dolayı bizim Sedir Eau de Parfum'ümüzde kullanılır. Yağ Fas'ta seçimli kesim programına dahil edilmiş olan sedir ağaçlarından çıkarılır. Bu Su ve Ormancılık Hizmetlerinin sürdürülebilir gelişim yaklaşımının bir parçasıdır.

Parfümler: