Formüller

Palmiye Yağı kullanıyor musunuz?

Palmiye ağacının meyvesinden gelen palmiye yağı çoğunlukla gıda endüstrisinde kullanılır. Aynı zamanda kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde, sabunlaşma oranı ve yüksek lorik asit konsantrasyonunu ayarlamak için kullanılır. Sabuna sertliğini ve köpürme özelliğini verir. Palmiye yağının yetiştirilmesi çevreye ve biyolojik çeşitliliğe major sonuçlar getirebilir.<

L’Occitane olarak formüllerimizde doğrudan palmiye yağını kullanmıyoruz ve doğrudan palmiye yağı satın almıyoruz.

Bununla beraber,  sabuna köpürme özelliğini veren formüller palmiye yağı içermektedir. Yine de kullandığımız palmiye yağı oranı diğer markalara ve endüstrilere göre çok daha azdır.

İçeriklerimizin kaynağını oluşturan her türlü içerik ve tedarik zincirinin de bizim marka değerlerimize uygun olarak sürdürülebilirlik, izlenebilirlik ve kalite konusunda şeffaf olduğunu taahhüt ediyoruz.

Sürdürülebilir Palmiye Yağı İçin Organizasyon

2011’den beri, L’Occitane RSPO’nun üyesi olarak sürdürülebilir Palmiye Yağı’nın sertifikalanması için global standartları geliştirmeyi ve uygulamayı desteklemektedir. Satışı yapılan tüm sabunlarımız 2015 yılı itibarı ile %100 izlenebilir ve sürdürülebilir Palmiye yağı ile formüle edilmiştir.

RSPO hakkında daha faslasını öğrenin

Tedarikçilerimiz ile çalışma prensiplerimiz
Temizleyici içerik tedarikçilerimiz, RSPO kriterlerini bir adım daha öteye taşıyarak "Palmiye Yağı Gelişim Kontratı"nı imzalamışlardır. Bu kontrat daha sert hükümler ile bioçeşitliliği korumakta, ormanların tahribine karşı savaşmakta, etik ve sürdürülebilir lokal ortaklıklara katkıda bulunmakta ve karbon depolama teknolojisini desteklemektedir. Biz, tedarikçilerimizi RSPO sertifikalı palmiye yağı kullanmaya teşvik ediyor ve en yüksek sertifikasyon seviyelerine öncelik veriyoruz.

Bir tedarik zinciri kurulumu
Daha da ileri giderek Batı Afrika'da kontratlı bir palmiye yağı tedarikçisi ile bir tedarik zinciri kurmak üzere çalışıyoruz. Bu sayede direkt olarak ürün temin edebilecek ve böylece hammaddeler ile çevresel ve sosyal etkilerin üzerinde daha fazla kontrol gücüne sahip olacağız.
İÇERİK LİSTESİNDE NASIL TANINIR: SODIUM PALMATE, SODIUM PALM KERNELATE, PALM ACID, PALM KERNEL ACID.

Esansiyel yağları ve ekstreleri nasıl elde ediyorsunuz?

Esansiyel yağlar; bitkileri damıtma yoluyla (yaprakları, çiçekleri, kökleri, kabukları, vb) elde edilmektedir. Damıtma sürecinde bitkiler gözden geçirilir. Soğuduktan sonra uçucu yağlar ve bitkisel sular (hydrolat veya hydrosol olarak da bilinir) ayrışır. Çözelti haline gelme sürecinde özler birçok ayrışım sürecinden geçer (maserasyon, infüzyon, vb) ve buharlaşma yoluyla istenilen tutarlılığa ve kıvama gelmiş olur.

Kokularınız nasıl formüle ediliyor?

Bizim kokularımız doğal esansların kalbinden oluşmuştur ve sentetik bileşenler (özellikle ftalatlar) kısıtlı oranlarda kullanılmıştır. Alerji yapıcı maddelerden olabildiğince uzak durulmuştur.

Organik içerik tam olarak nedir?

 • Organik tarımdan elde edilen organik içerikler, 1991 yılında yürürlüğe giren bazı temel kurallara uymak zorundadır. Kurallardan bazıları;
 • Ekosisteme duyarlı olabilmek için, yetiştirme ve ıslah yöntemleri kullanarak doğal dengeleri sağlamak
 • Kimyasal gübre, böcek ilaçları veya sentetik herbisitler kullanmamak
 • Genetiğiyle oynanmış organizmaların kullanılmaması (GDO)
 • Organik belgelendirme kuruluşları tarafından zorunlu denetim (bu denetim hem üreticiler hem de organik ürün işlemcileri için geçerlidir)
 • İzlenebilirlik ilkesi için hangi ülke olursa olsun bitkilerin kaynağı denetlenebilir.
 • Buna paralel olarak, uluslararası ölçekte NOP (Ulusal Organik Programı) yönetmelikleri Amerika Birleşik Devletleri tarafından 2002 yılında uygulamaya konmuştur. Japonya ise, 2000 yılında JAS (Japonya Tarım Standardı) ile tanışmıştır.

Buna paralel olarak, uluslararası ölçekte NOP (Ulusal Organik Programı) yönetmelikleri Amerika Birleşik Devletleri tarafından 2002 yılında uygulamaya konmuştur. Japonya ise, 2000 yılında JAS (Japonya Tarım Standardı) ile tanışmıştır.

Organik güzellik ürünlerinizde organik içeriklerin yüzdesi nedir?

Organik güzellik ürünü, Avrupa ve Amerika belgelendirme kuruluşları tarafından hazırlanmış katı kurallara uygun olmak zorundadır. Bu kurallar arasında; Ecocert, BDIH, USDA, Toprak Derneği, Doğa et Gelişim, vb bulunmaktadır. L’OCCITANE’ın organik güzellik ürünleri tamamıyla Ecocert yönetmeliğine ve izin verilen içeriklere uygun olmalıdır;

 • en az %95 doğal maddeler ve doğal kökenli içerikler
 • bütün bitkilerin en az %95 i organik sertifikalı
 • toplam içeriğin en az %10 u organik sertifikalı.

Organik ile doğal arasındaki fark nedir? Organik güzellik ürünü tam olarak nedir?

 • Doğal kökenli kozmetik içerikler, tamamen doğada bulunan kimyasal olmayan maddelerdir.
 • Organik kozmetik ürünleri, normal kozmetik ürünlerinin geleneksel düzenlemelerinden daha sıkı standartlara uygun olarak üretilmektedir.
 • Bu standartların ve üretim sürecinin tüm evrelerinin çevre dostu olduğuna garanti veririz. Tüketiciye saygılı, ekolojik kalitesi yüksek ve doğal kökenlere teşvik edici standartlara sahiptir. Organik kozmetik ürünlerimizin tamamı Ecocert “BIO” etiketlidir.EcoCert

Ecocert sertifika veren bağımsız bir kurumdur ve aşağıda belirtilen şartlara uygunluk konusunda ısrarcıdır;

 1. en az %95 doğal içerikler veya doğal kökenli içerikler
 2. toplam bitki içeriklerinin en az %95 i organik sertifikalı olmalı
 3. toplam içeriklerin en az %10 u organik sertifikalı olmalı.

Sentetik renklendirici ve koku maddeleri, silikon ve mineral yağı bulunmamalıdır. Yalnızca doğal alternatifleri olmayan belirli esansiyel ve sentetik içeriklere izin verilir.

L’OCCITANE neden tüm ürünlerini organik olarak üretmiyor?

Organik güzellik ürünlerine yaklaşımımız gerçekçidir. Var olan sınırlamaları da düşünerek bu yaklaşımımızı Ecocert ile birlikte geliştirmek istiyoruz: organik tarımın kaynak yeterliliği, ürünlerin kozmetik ve hassasiyet kalitelerini sürdürebilmek ve en verimli formülü elde edebilmek. Tüm ürün serilerimiz, performans, kalite ve güvenilirlik açısından en yüksek standartlarda olacaktır.

Hipoalerjik ne demektir? L’OCCITANE ürünleri hipoalerjik midir?

Bir ürün alerji riski en aza indirilerek formülize edilmiş ise hipoalerjik olarak adlandırılır.

Organik ürünler hipoalerjik midir?

İçeriklerindeki yüksek konsantrasyondaki esansiyel yağlar ve çiçek öz suları nedeniyle, organik sertifikalı ürünler genellikle belirli sayıda potansiyel alerjik maddeler içerir. Bu nedenle hipoalerjik olarak adlandırılamazlar.

Organik ürünler hassas ciltlere daha mı uygundur?

Ürünlerimizden bazıları %100 doğal içeriklerden oluşur. Ürünlerimizin büyük çoğunluğu ise %90’dan fazla doğal veya doğal kökenli içeriklerden oluşur. Doğal kökenli içeriklerden oluşan ürünlerimiz, ambalajlarında, ürün bileşenleri bölümünde ** ile belirtilir.

Sentetik içerikler kullanıldığında o ürüne doğal diyebilir miyiz?

Her zaman bölgesel tarım ağından veya gelişme programlarından elde ettiğimiz doğal, izlenebilir içerikli (AOC sertifikalı, organik tarım) ürünler kullanırız. Bununla birlikte, en yüksek seviyede emniyet ve performans sağlayacak ürünleri oluştururken, güvenilir ve etkili doğal alternatifleri bulunmayan, sentetik moleküller (her zaman emniyetli olması için) kullanabiliriz.

Bir üründe hiç koruyucu olmayabilir mi? Öyleyse raf ömrü nasıl sağlanıyor?

Koruyucular, kozmetik formüllerin mikrobiyolojik kirletmelerini önleyen moleküllerdir. Saf shea yağı, veya banyo ve masaj yağı gibi su içermeyen formüller herhangi bir koruyucu gerektirmez. Su içeren formüller normal koşullarda (banyoda bulundurmak, her gün ellerle temas vb.) kullanılabilmek için koruyucu maddelere ihtiyaç duyar.

Paraben nedir?

Parabenler koruyucudur. L’OCCITANE da biz her zaman en düşük dozlarda (0.3% ve5% arlığında) aktif esansiyel yağlarlar ile birlikte, bakterilerin proliferasyonunu önlemek için paraben kulandık. Uluslar arası kurallar, en fazla 0.8% oranına izin verir. Her zaman dikkatli bir şirket olarak, mümkün olan her zaman parabeni, toxilojik riskleri tamamen bilinen diğer koruyucularla değiştiririz. 2005 ’ten beri yeni ürünlerimiz parabensiz formüle edilmiştir. Bugün yaklaşık olarak ürünlerimizin %80 i parabensizdir.

Parabenlere ve koruyuculara bakış açınız nedir?

Koruyucular, kozmetik formüllerin mikrobiyolojik kirletmelerini önleyen moleküllerdir. Saf shea yağı, Banyo ve masaj yağı gibi su içermeyen formüller herhangi bir koruyucu içermez. Su içeren formüller normal koşullarda (banyoda bulundurmak, her gün ellerle temas vb.) kullanabilmek için koruyucu maddelere ihtiyaç duyar. Her zaman, esansiyel yağları antimikrobial özellikleri ile formüllerimizde koruyucuları, bütün ülkelerdeki izin verilenden daha düşük dozlarda kullanmak için dikkatli davranırız. Şu anda özellikle "İngiliz Araştırma Merkezi"nde parabenlerle kanser arasındaki ilişki üzerine araştırmalar sürmektedir. Böylece bu konuyla ilgili olarak en son çalışmaları ve bu konudaki düzenlemeleri yapan kurumların kurallarına hassasiyet gösteririz. Emniyetli çalışan bir şirket olarak, mümkün olduğu sürece, parabenler yerine toksilojik özellikleri belirlenmiş diğer koruyucuları kullanırız.

L’OCCITANE ürünleri cilt için güvenli midir?

Evet. Uluslararası ve Avrupa seviyesinde ürünlerimize yön veren kurallar çok katı ve en son bilimsel gelişmeleri yansıtan güncel uygulamalardır. Ürünlerimiz seçilmiş ve yüksek kalite içeriklerden oluşur. Ayrıca, her yeni lanse edilen ürün için tam güvenilirlik dosyası hazırlarız. Sistematik olarak, ürünlerimizin cilt üzerine etkisi ölçen testler yaparız: Cilt bakımı ve hijyen ürünlerinde; Cilt tahriş testleri, göz çevresi ürünleri için; Göz tahriş testleri, yüz bakım ürünleri için; dermatolog ve / veya oftalmolog gözetiminde haftalar süren testler yapılır. Bütün testler, ürünlerimizin mükemmeliyet ve kalite garantisini sağlamak üzere Sağlık Bakanlığınca tanınmış, bağımsız laboratuarlar tarafından yürütülür.

L’OCCITANE ürünlerini ne kadar süre saklayabilirim?

Ürünlerimizin müşteriler tarafından en iyi şartlarda kullanılabilmesi için, hassas ürünlerimizde son kullanma tarihi belirlenir. 30 aydan fazla kullanım süresi olan diğer ürünlerimizde, son kullanma tarihi istenmez. Bu durumda üründe açıldıktan sonra kullanım süresi (PAO) sembolü vardır ve açıldıktan sonra, normal kullanım şartlarında optimum verimlilikle kullanılabileceği ay sayısı belirtilir. Bu sembol, EDT, tester, vb bozulma riski olmayan ürünlerde kullanılmaz.

Ürünlerimi buzdolabında saklayabilir miyim?

Ürünün soğukluğu, cilt mikro dolaşımını arttıracağı için aktif içeriğin nüfus etme özelliğini arttırılarak hemen etki etmesini sağlar. Bununla birlikte aktif içeriğinde bitkisel yağlar veya sıvı yağlar içeren ürünler 10°C sıcaklığın altında bulanık hale gelebilir. Bulanık olması önemli değildir çünkü Oda sıcaklığında tekrar berraklaşır ve formül özellikleri etkilenmez; buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ürünlerim neden bulanık hale geliyor?

Yüksek konsantrasyonda bitkisel ve sıvı yağlar içeren bazı ürünler 10 °C nin altında bulanık hale gelebilir. Oda sıcaklığında tekrar berraklaşır ve formül özellikleri bu durumdan etkilenmez.

L’OCCITANE ürünleri sadece bitki kökenli midir?

L’Occitane ürünleri, bal veya arısütü ürünleri hariç herhangi bir hayvansal ürün içermediğinden dolayı bitkisel kökenlidir.

Organik Shea yağı saf ve rafine edilmemiş midir?

Shea Yağı fiziksel bir filtreleme işleminden geçer. Bu süreçte Ecocert’in öngördüğü standartlara uymasına ve yağın tüm özelliklerini korumasına dikkat edilir.

Neden bazı cilt ürünleri mineral bazlı güneş koruyucuları içeriyor?

Yıllardır, L’OCCITANE kimyasal güneş koruyucuları yerine mineral güneş koruyucularının kullanılması için araştırmalar yapmaktadır. Tüm bu araştırmaların amacı; allerjik reaksiyonların riskini azaltmada etkili güneş koruma sağlayan en güvenli çözümü bulmaktır. Mineral pigmentler, ciltte gözle görülemeyen, cildi zararlı ışınlardan koruyan bir kalkan oluşturur. Bu kalkan cildin nefes almasına engel olmadan korumasını gerçekleştirir. UV ışınlarını yansıtarak cildi güneşten korur. Güneş ışınlarını emen moleküller sayesinde kimyasal filtrelerden ayrılır.
Mineral güneş koruyucularının en önemli faydaları:

 • Işığa karşı dayanıklı (içindeki pigmentler korumanın zamanla yok olmayacağını garanti eder)
 • Optimal kutanöz toleransı
 • Cilde uygulandığı andan itibaren güneş ışınlarına karşı anında koruma sağlar Bu eşsiz koruma formülü, güneşin zararlı ışınlarına karşı, mineral bazlı ve etkili bir güneş koruyucudur.

Laureth sodyum sülfat ve sodyum lauryl sülfat arasındaki fark nedir? Bu içerikler tehlikeli göründüğü halde neden ürünlerde kullanılmaktadır?

SLES (Sodium Lauryl Ether Sülfat veya Sodium Laureth Sülfat): Ethoxylat bileşenler tehlikeli değildirler. SLES ters yapısı onu elde etmek için kullanan yüksek derecede reaktif olan etilan oksik gazı içerir ve buna bağlıdır. Bununla birlikte, ürünü elde ederken bütün prosesi kontrol altında tutarak ve saflaştırma sürecinde işlemler sırasında elde edilen ara maddeler yok edilebilinir. Ethoxylation kullanmanın avantajı, ethoxylat olmayan, daha az etkili fakat eş değer bir malzeme olmasıdır.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate): Cilt üzerine tek başına kullanılırsa, yüksek deterjan etkisi nedeniyle tahriş ve kuruluğa neden olur. Bununla birlikte duş jellerimiz ve şampuanlarımız, Lauryl Sülfat’ın başka bir türü olan TEA Lauryl Sülfat içeren değişik tiplerde köpürtücüler içeren karmaşık formüller kullanılarak oluşturulur. Bu diğer hafif etkili malzemeler ile birlikte bu kombinasyon, cilt ve saç üzerinde daha hafif bir etkiye sahiptir.

L’OCCITANE deodorantları alüminyum tuzları içerir mi?

Hiçbir formülümüzde Alüminyum Tuzu bulunmamaktadır. Biz formüllerimizde sadece esansiyel yağlarla birlikte bakteri gelişmesini engelleyen etken maddeler kullanmaktayız.

L’OCCITANE ürünlerinde kullanılan palmiye yağı nereden elde edilmektedir?

L’OCCITANE sosyal sorumluluğa sahip bir şirkettir. Ürünlerinin ve operasyonlarının çevre etkilerinin minimum olmasına dikkat eder. Palmiye yağı, esas olarak gıda endüstrisinde kullanılır ayrıca az bir miktarda güzellik ürünlerinde de kullanılır (toplam tüketimin %5 inden azdır) . L’OCCITANE, yağ için yetiştirilen palmiye ağaçları tarımının Asya’nın ormanlık bölgelerinde doğal ekosistemin palmiye ağaçlandırması ile bozulduğunun farkındadır. “Sürekli” palmiye yağı üretimi (RSPO) ile ilgili bir toplantı, yetiştiriciler, yağ üreticileri ve WWF gibi NGO’ları bir araya getirerek, ormanlarının yok edilmesini azaltmaya ve biyolojik çeşitliliği korumaya yönelik tarım yöntemlerini teşvik etti.
Bu uygulamamın başlamasıyla ilgili bariz zorluklara rağmen L’OCCITANE RSPO standartlarını destekler ve gelecekte sabun esas maddesi olarak palmiye yağı kaynaklarını RSPO üreticilerinden temin edecektir.

 • Araştırma & Geliştirme Laboratuarımız, mumlarında kullandığı palmiye yağı yerine diğer yağları kullanmak ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.
 • Tüm üreticilerimize, palmiye yağı kullanmakla ilgili hassasiyetimizi bildiren ve onun yerine kullanılabilecek yağlarla ilgili öneriler beklediğimizi anlatan bir mektup gönderilmiştir.
 • Afrika’daki eski palmiye bölgelerinin rehabilite etmek için adil ticaret prensipleri ve biodinamikler çerçevesinde çalışmalar yürütülmektedir.
 • Uzun vadede, bio çeşitlilikten ödün vermeden mevcut çeşitli palmiye bölgelerini rehabilite ederek, Burkina Faso’da Shea Yağı için yaptığımız gibi aynı gelişmeleri elde edeceğimizi umuyoruz.