Karite ağacı - Butyrospermum parkii

Butyrospermum parkii

Tanım:

Karite Sapotaceae familyasına ait tropikal Afrika'dan gelen bir ağaçtır. 12 ile 20 metre yüksekliği olan bu ağacın ceviz büyüklüğünde meyvelerinin ortaya çıkması 25 ile 30 yıl sürer. Bu meyvelerin bir çekirdeği vardır. Bu ağaçlar kendiliğinden büyür ve şu ana kadar bunların ekimini yapmak mümkün olmamıştır. Yaşam süreçlerinin iki ile üç yüzyıl arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Gelenekler:

Afrika kıtasına has olan bu ağaç kutsaldır ve köy yaşamı onun etrafında şekillenir. Yenebilir yağlı bir maddenin kaynağı olan Karite Yağı aynı zamanda sağlık amaçlı da kullanılır. Yine de ana uygulama alanı kozmetiktir çünkü cildi rüzgârdan ve yakıcı güneşten korur ve saç için besleyici bir balsam görevini görür.

Özellikler:

L'Occitane'ın formüllerine dâhil edilen Karite Yağı kuru ve susuz kalmış ciltler için ideal bir merhemdir. Besleyici ve koruyucu özellikleri kanıtlanmıştır: sabunlaştırılamayan içeriği sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırarak daha yumuşak, daha elastik ve rahat bir cilt oluşması için hidrolipidik tabakayı onarır. Cilt üzerinde gerçek bir kalkan etkisi gösterir ve en yüksek kutanöz nemlendirmeyi sağlamak için su kaybını sınırlandırır. Dahası, yağlı çeşit için ve daha yüksek sabunlaştırılamayan madde oranı için de Karite Yağı oleini kullanılmaktadır. Son olarak, bu yağ sabunları olağanüstü yumuşak ve nazik kılmak üzere sabunlaştırılabilmektedir.

Destek:

Burkina Faso'da, Karite Yağı üretimi kadınlara tahsis edilmiş bir zanaattır. Kozmetik bakış açısından bu ham maddenin yüksek değerinin farkında olarak ve az gelişmiş ülkelerde olumlu ve sürdürülebilir bir değişim yaratmak için L'Occitane sabit bir Adil Ticaret (Fair Trade) programının oluşturulmasını  teşvik etmiştir. 1980'den beri L'Occitane kadın birliklerinin organizasyonu ve gelişimi için ortaklıklar oluşturulmasını desteklemektedir. Böylelikle, sadece yemişleri satın alan büyük endüstriyel grupların aksine, L'Occitane Karite Yağını adil bir fiyattan satın almakta ve bunun sonucunda kadınların emeğinin hakkını vermektedir (yağın fiyatı yemişin fiyatının 8 katı fazlasıdır). BugünL'Occitane 3500 kadından oluşan 3 gruba denetmenlik yapan iki NGO(Sivil Toplum Örgütü), CECI (Centre d'Étude et de Coopération Internationale - Uluslararası Çalışma ve İşbirliği Merkezi) ve PAF bio ile yakın temas içinde çalışmaktadır.

 

El ve Vücut:

Banyo ve Duş:

Yüz Bakımı:

El Bakımı: