Lavanta – AOC Lavanta - Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia

Tanım:

Lavanta Lamiaceae familyasından gelen 20-60 cm. boyunda bir çalılıktır. Kontrollü üretim etiketi [A.O.C.-appellation d’origine contrôlée] Yüksek Provans’ta sadece 800 metrenin üzerinde yetişen en saf lavantalara verilir. Bu bitkilerin yetiştirilmesi için son derece katı standartlara uyulması gerekmektedir.

Gelenekler:

18.yüzyıldan beri lavanta suyu sakinleştirme ve gevşeme amacıyla banyolarda kullanılagelmektedir. Yastığın altına yerleştirildiğinde huzurlu bir uyku uyumanızı sağlar. Böcek ısırıkları için yaranın üzerini yapraklarıyla ovuşturmanın yeterli olduğu söylenir.

Özellikler:

Esansiyel yağı havalı bölümlerinin hidrodistilasyonuyla elde edilir ve sıkıştırıcı, antiseptik ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Cildi saflaştırır, sebum üretiminin dengelenmesini destekler ve daha düz, daha temiz bir cilt oluşturmaya yardımcı olur.

Destek:

Provans’ta en iyi AOC esansiyel yağın üretimi zarif lavantadan sağlanır. Fransız topraklarında Yüksek-Provans’ın lavanta bahçeleri bu kalite belgesine sahip yegane bahçelerdir. En iyi üretimleri gerçekleştirebilmek için L’Occitane’ın tedariği Sault çevresinde yer alan birkaç kooperatif tarafından yapılmaktadır.

Parfümler:

El ve Vücut:

Banyo ve Duş: