Üreticilere Destek

ADİL TİCARETİN HİKAYESİ

Üreticilerimiz ve içeriklerimiz, L'OCCITANE'ın can damarıdır. İçeriklerimizin kalitesi, üreticilerimizle olan ilişkimiz, saygımız ve şeffaflığımızda yatar. Bu içerikler olmadan bu kadar benzersiz ürünler üretmemiz imkansızdı. Bazı üreticilerimizle 30 yılı aşkın süredir çalışmaktayız.

ÜRETİCİLERİMİZİN GEÇİMLERİ TEHDİT ALTINDA

EĞER HİÇ BİR ŞEY YAPMAZSAK...

...Provence'da 400 ve Avrupa'da 1200 çiftçiyi kaybedeceğiz.

MARKA OLARAK GÖREVİMİZ

HEDEFİMİZ:
2025'e kadar tüm üreticilerimizle adil ticaret anlaşmaları yapmak.
BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN 2 ALANA ODAKLANACAĞIZ:

1. Üreticilerimizle el ele çalışarak tüm üreticilerimizle olan ilişkimizin adil olduğuna emin olmak.
2. Birlikte sorumlu ve sürdürülebilir üretim yapmak.

ADİL TİCARET ANLAŞMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Adil ticaret anlaşması; sabit ücret ve sabit gelir, uygun çalışma şartları, çiftçi ve işçilere destek ve onların ürettiği ürünlerden makul bir pay alabilmeleri anlamına gelir. Bu da üreticilere destek olmak ve kendileri ile ailelerine iyi yaşam şartları ve güzel bir gelecek sağlamak anlamına gelir.

ADİL BİR İLİŞKİ

PRENSİPLER

1- Adil gelir
2- Adil iş anlaşmaları (Ön ödemeler, kontrat...)
3- Şeffaflık, güvenilirlik ve saygı (Birlikte karar alma)
4- İyi çalışma şartları (Güvenlik, saatler...)
5- Çevreye Saygı (Sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu...)
6- Tüketici farkındalığını arttırmak
 

L'OCCITANE'DA ADİL TiCARET

İLKELERİMİZİ EYLEME DÖNÜŞTÜRME

L'Occitane'da asla üreticilerimizden yararlanmak söz edilemez! Üreticilerimizle uzun süreli, transparan adil anlaşmalar yaparız ve mümkün olan en adil ücreti öderiz. Böylece üreticilerimiz sabit bir gelirle güvence altına alınmış olur ve içeriklerimizi en güzel şekilde üretirler. Onlara gerektiğinde ön ödemeler yaparak destek oluruz ve üretime tutkun olan üretici ailelerimize, bilgilerini gelecek nesillere aktarmaları için elimizden gelen desteği veririz. Onları tanır ve yıl bounca el ele vererek birlikte çalışırız.

ÖLMEZOTU ÜRETİCİLERİ

UZUN SÜRELİ ANLAŞMALARLA GÜÇLÜ İLİŞKİLER

Halihazırda Korsika'da değerli Ölmez Otu içeriğimizi üreten onlarca üreticiyle çalışıyoruz. Ölmez Otu Korsika'da yetişir ve bu bitkinin yabani halini hasat etmek risklidir. Bu nedenle 2004'te Ölmez Otu yetiştirme Programı'nı başlattık ve yabani olmayan 50 hektar Ölmez Otu yetiştirdik. Korsika'da birçok üreticiyle çalışarak organik olarak ölmezotunu yetiştiriyor ve yıllardır üreticilerimizle çalışmaya devam ediyoruz.

BADEM ÜRETİCİLERİ

PROVENCE'A BADEM'İ GERİ GETİRMEK

Ana badem üreticimiz L'OCCITANE ile uzun süreli bir anlaşmaya sahip. Desteğimizle, 15.000 badem ağacı Provence'ın Valensole bölgesinde yetiştirildi. Sadece bademin iç kısmını almıyor, kabuğunu da satın alıyoruz. Böylece kabuklar israf edilmekten kurtuluyor. L'OCCITANE, Badem Derneği'nin de kurucu üyelerinden. Bu dernek, badem ağaçlarının yeniden Provence'de yoğun bir şekilde yetiştirildiğinden emin olan bir kuruluş.

ÖNEMLİ BİLGİLER

28 izlenebilir ve yarısı organik olan tedarik zincirine sahibiz

98 Üretici ve 10.000 toplayıcı ile çalışıyoruz

24'ü uzun yılar olmak üzere 40 üretici anlaşmamız var