Zeytin ağacı - Olea europae

Olea europae

Tanım:

Zeytingiller (Oleaceae) familyasından burulmuş bir ağaç olan zeytinağacı 20 metre yüksekliğe ulaşabilir ve 2000 seneden daha uzun yaşayabilir. Ağaç gümüşi yapraklarla kaplanmıştır. Zeytinler önce yeşil renktedir, sonra Ekim-Kasım’da tam olgunlaştığında siyahlaşır.

Gelenekler:

Akdeniz çukurunun simgesel ağacı olan zeytin ağacı güç, barış, bereket ve uzun yaşamın sembolüdür.Yağı, ciltlerini besleyip yumuşatmak için kullanan Provans halkının uzun süreden beri güzellik sırrıdır. Roma’da ise Kadınlar saçlarını ipeksi ve yumuşak kılmak için yağı saçlarına sürerlerdi.

Özellikler:

Organik zeytin ağacı yaprak özütü cilde en yüksek ve uzun süreli nemlendirme sağlayan şeker içeriğiyle öne çıkar. Zeytin suyu ise onu son derece güçlü serbest radikal karşıtı madde haline getiren polifenoller açısından çok zengindir.E vitamini açısından zengin olan soğuk sıkım zeytinyağı cildi besleyerek yumuşatır. Bu üç zeytin ağacı özütü sayesinde cilt korunur, sürekli nemlendirilir ve her zamankinden daha fazla ışıldar.

Destek:

L’OCCITANE soğuk sıkım sızma yağını Château d’Estoublon’dan temin etmektedir. Baux de Provence vadisindeki AOC (denetlenen köken) bölgesinde zeytinler tamamen elle hasat edilir. Hasat edildikten sonra 24 saat içinde preslenirler. Zeytinlerden sadece yağ değil, aynı zamanda bir su da çıkartılır. Zeytin suyu ve oksijene edilmiş zeytinyağının bileşimi mikro dolaşımı canlandıran, toksinlerin atılmasını sağlayan ve cildi serbest radikallere karşı koruyan bu bileşim L’OCCITANE’ın patentli bir yeniliğidir.